Zgodnie z informacją otrzymaną z Izby Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach w zawodzie fryzjer wznawia się możliwość wykonania części egzaminu praktycznego, strzyżenia męskiego, na modelach. Nadal pozostaje jednak możliwość wykonania strzyżenia męskiego na główce treningowej.
Decyzję o wyborze modela bądź główki treningowej należy podjąć na etapie składania wniosku do egzaminu! Osoby, które wybiorą strzyżenie męskie na modelach są również zobowiązane do złożenia, wraz z wnioskiem do egzaminu czeladniczego, odpowiednich oświadczeń:
W dniu egzaminu praktycznego młodociany zobowiązany zostaje także do złożenia Załącznika 3 – Oświadczenie modela.
Dodatkowo zachęcamy do zapoznania się z opisem etapu praktycznego:
-> ZADANIA ETAPU PRAKTYCZNEGO EGZAMINU CZELADNICZEGO
Dokumenty do pobrania:
1. załącznik 1.
2. załącznik 2.
3. załącznik 3.
Przypominamy, iż od dnia 16 stycznia 2024 r. (wtorek) jest możliwość składania wniosków o dopuszczenie do egzaminu czeladniczego przez pracowników młodocianych, którzy kończą naukę w branżowej szkole I stopnia.
W przypadku nie przystąpienia do egzaminu uczeń powtarza ostatnią klasę swojej szkoły (art. 44q ustawy o systemie oświaty, Dz. U. z 2020 r. poz. 1327 ze zm.).
Wypełniony wniosek zawierający podpis dyrektora oraz pieczątkę z adresem szkoły, gdzie dokształca się młodociany wraz z załącznikami należy dostarczyć do Cechu osobiście do 31 stycznia 2023 r. (środa). Przyjmowane będą tylko kompletne wnioski.
Złożenie dokumentów w terminie późniejszym może skutkować nie przeprowadzeniem egzaminu we wskazanym czasie, w konsekwencji czego uczeń będzie musiał powtarzać klasę.
Wymagane dokumenty:
1. Fotografia (aktualna, czytelnie podpisana, format legitymacyjny).
2. Dowód opłaty za egzamin – należy iścić w kasie Cechu lub przesłać na konto Cechu 92 8436 0003 0101 0400 0387 0002 z podaniem imienia i nazwiska ucznia oraz zawodu.
3. Wniosek bezwzględnie musi posiadać pieczęć szkoły oraz podpis/ pieczątka dyrektora szkoły/osoby upoważnionej.
4. Umowa o pracę w celu przygotowania zawodowego wraz z zaświadczeniem potwierdzającym realizację nauki zawodu wystawionym przez pracodawcę i potwierdzonym przez cech.
5. W przypadku zaliczenia nauki zawodu u kilku pracodawców należy dołączyć wszystkie umowy o pracę wraz ze świadectwami pracy, a w przypadku zaliczenia nauki w szkole – zaświadczenie o okresie nauki zawodu.
6. Dokument/y potwierdzający/e uzyskanie tytułu laureata w wybranym konkursie, olimpiadzie lub turnieju o zasięgu ogólnopolskim – dokumenty umożliwiają uzyskanie zwolnienia ze zdawania wybranych zadań lub tematów egzaminacyjnych.
7. Upoważnienie do odbioru dokumentów
Więcej informacji w zakładce -> Egzamin Czeladniczy