Aktualności

18 grudnia 2019

UWAGA!!! OD NOWEGO ROKU JEDEN RACHUNEK PODATKOWY

         Od 1 stycznia 2020 r. PIT, CIT i VAT zapłacimy do urzędu skarbowego wyłącznie na indywidualny rachunek podatkowy, tzw. mikrorachunek podatkowy. Numer swojego mikrorachunku podatkowego można sprawdzić korzystając z generatora dostępnego na stronie podatki.gov.pl lub w każdym urzędzie skarbowym. Wygenerowanie i korzystanie z mikrorachunku nie wiąże się z żadnymi opłatami. Wystarczy go sprawdzić w generatorze i wykorzystać podczas przelewu.

Dzięki temu każdy przedsiębiorca będzie mieć swój jeden, stały, indywidualny rachunek do wpłat podatków PIT, CIT i VAT. Wpłacane tam będą odsetki za zwłokę powstałe od zaległości podatkowych z tytułu PIT, CIT i VAT oraz koszty upomnienia. Podatki inne niż PIT, CIT i VAT wpłacamy na dotychczasowych zasadach, czyli na rachunki podatkowe urzędów skarbowych.

Przed skorzystaniem z mikrorachunku należy upewnić się, że został on poprawnie wygenerowany. Powinien zawierać on m.in. PESEL lub NIP.

Aby sprawdzić swój numer mikrorachunku, wystarczy podać:

  • PESEL, jeśli dotyczy osoby fizycznej:

– nie prowadzącej działalności gospodarczej
– nie będącej zarejestrowanym podatnikiem VAT

  • NIP, jeśli:

– prowadzona jest działalność gospodarczą lub jest się podatnikiem VAT
– jest się płatnikiem podatków, składek na ubezpieczenie społeczne i / lub zdrowotne

Pamiętać należy również, że mikrorachunek podatkowy służy tylko do wpłat podatku. Zwroty nadpłat będą realizowane na dotychczasowych zasadach, czyli np. na ROR.

Generator mikrorachunku podatkowego działa całodobowo, dzięki czemu numer można sprawdzić w każdym czasie i miejscu (np. korzystając z telefonu czy tabletu). Sprawdzić go można również w dowolnym urzędzie skarbowym. Numer nadawany jest każdemu podatnikowi i płatnikowi automatycznie – to znaczy, że nie wymaga składania żadnych wniosków do urzędu.

Dotychczasowe rachunki urzędów skarbowych do wpłat PIT, CIT i VAT pozostaną aktywne do 31 grudnia 2019 r.

 

źródło: www.infor.pl

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *