2 kwietnia 2020

Nowe obowiązki ZUS związane z przeciwdziałaniem negatywnym skutkom wywołanym epidemią koronawirusa

Przyjęta została ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Ustawa nakłada na Zakład Ubezpieczeń Społecznych nowe obowiązki związane z przeciwdziałaniem negatywnym skutkom wywołanym epidemią koronawirusa:

• ustalenie i wypłatę świadczenia postojowego,
  • obsługę wniosków o zwolnienie z opłacania składek,
  • możliwość udzielenia ulgi w opłacaniu składek bez opłaty prolongacyjnej,
  • wydłużenie okresu pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego.

Poniżej znajdą Państwo podstawowe zasady ujęte w ustawie, a które dotyczą świadczenia postojowego, zwolnienia z opłacania składek, wydłużenia wypłaty zasiłku opiekuńczego oraz udzielenia ulgi w opłacaniu składek bez opłaty prolongacyjnej.

ZUS ulgi i udogodnienia 1.04.2020 r

WNIOSKI DO POBRANIA:

1. Wniosek o zwolnienie ze składek

2.  Załącznik do wniosku o zwolnienie

3. Wniosek postojowe umowy cywilnoprawne

4. Wniosek o świadczenie postojowe dla prowadzących działalność gospodarczą

Odsyłamy także do strony internetowej ZUS, gdzie można znaleźć wszelkie aktualne informacje na temat wprowadzonych zmian: https://www.zus.pl/o-zus/aktualnosci/-/publisher/aktualnosc/1/tarcza-antykryzysowa-wsparcie-z-zus/3264398